Піренофороз: труднощі діагностики

Піренофороз (Pyrenophora tritici-repentis) – хвороба, яка широко поширена на пшениці, але на початкових етапах прояву її важко відрізнити. Симптоми піренофорозу схожі на нетиповий септоріоз, а також фузаріоз листя. Інколи ще можна сплутати з фізіологічними проявами окремих сортів пшениці.

Піренофороз поширений на всій території України, але найбільше страждає від нього південна частина країни. Прояв піренофорозу у південному та східному регіонах спостерігається в більш ранніх фазах пшениці 30-32 ВВСН. На іншій території після 32-ї фази ВВСН, найчастіше в 37 ВВСН. Найбільшу шкодочинність завдає в фазу 37-39 ВВСН – вихід прапорцевого листка.

Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість та температура повітря. Хвороба має широкий температурний діапазон розвитку від +5°С до +35°С. Це один із факторів її небезпеки. Втрати врожаю становлять від 5% до 90% врожаю.

Ознаки захворювання:

Проявляється хвороба у вигляді маленьких одиночних або численних плям овальної та круглої форми діаметром 2-5 мм.

Ці плями жовтого або світло-коричневого кольору проявляються весною на листках молодих рослин тих, що ближче до ґрунту. Далі хвороба активно розвивається та ці маленькі плями зростаються в одну поздовжню або ромбоподібну пляму темно-коричневого кольору розміром від 12 до 20 мм. Зазвичай облямовані зоною хлорозу. За кольором в цей період вони не відрізняються від плям при септоріозі, але не утворють пікнід.

Ближче до кінця сезону на листках, а можливо тільки на частинах, що від них залишилось утворюється оливково-бурий і навіть чорний наліт. Для утворення конідієносців необхідний короткочасний дощ. За наявності тепла та вологи вночі на конідієносцях формуються численні конідії, які поширюються в суху та вітряну погоду.

На рослинах, які мають стійкість до піренофорозу, хвороба може залишитись без змін ще на прапорцевому листку. Листові пазухи уражаються у рослини в останню чергу. Якщо пропустити хворобу, то вона може досягти колосових лусочок на яких проявляється у вигляді штрихів розміром 1-2 мм і вони не збільшуються у розмірі.
Джерело інфекції:
рослинні рештки.


Ефективними захистом проти піренофорозу пшениці буде застосування таких фунгіцидів і бакових сумішей:

  • Азоксин 0,4-0,5 + Маестро 0,5 л/га – висока ефективність проти піренофорозу. Маестро дозволяє попередити проникнення збудника у рослину і зупинити його розвитку, якщо ураження відбулось. Азоксистробін у даній баковій суміші підсилює дію Маестро, пролонгує захист від збудника, а також активує резерви рослин і стимулює фотосинтез, що забезпечує підвищення врожайності.
  • Полігард 0,7-1,0 + Азоксин 0,4-0,6 л/га – надійний захист та лікувальний ефект проти хвороб зернових. Також високоефективний проти фузаріозу листя. Полігард завдяки формуляції має швидке проникнення та виражену лікувальну дію. Азоксистробін підсилює дію Полігарда, розширюючи його фунгіцидну активність, також має фізіологічний ефект на рослину.
  • Маестро 0,4-0,5 л/га – пригнічує всі основні хвороби зернових культур в період вегетації, швидко діє та має пролонгований ефект. Особливістю препарату є утворення стійкої емульсії у приготовленому робочому розчині. Це забезпечує відмінне змочування та швидке поглинання. Також якщо після обробки через 2 години випали опади, то це не послабить дію препарату. Високоефективний препарат, який можна застосовувати у посушливих регіонах, коли застосування стробілуринової групи є неможливим через дефіцит вологи чи високу температуру повітря. При сильному ураженні рослин піренофорозом норму слід збільшити до 0,6л/га.

Детальніше про фунгіцидний захист за поточних погодних умов та наявних препаратів дивиться у відеозаписі нижче.

Задавайте свої питання агрономам АХТ та реєструйтесь за посиланням на наступний прямий ефір: http://webinar.agrohimteh.com.ua

ЗАМОВИТИ ПРОДУКЦІЮ АХТ